Japon klavyesi

Japonların her karakterin farklı bir anlama gelen alfabelerini duyduğumda japon klavyesi aklımı uzunca bir süre meşgul etmişti. O zamanlar böyle aklımıza gelen her sorunun cevabını google’layabildiğimiz zamanlar olmadığı için de bu soru cevapsız bir şekilde kalmıştı.

Japonca dil eğitimi için Japonya’ya gitme kararı verdiğimde internetteki İngilizce kaynaklardan kendi ön çalışmalarımı yapmaya başladım. Hiragana, katakana falan başladım gidiyorum. Youtube’da takip ettiğim kanallardan birinin Hiragana öğrenmek için ipuçları başlıklı videosunda çok güzel bir uygulamayı duydum. Hemen telefonuma indirip başladım kullanmaya.

Çalışmalarımın yerinde olduğunu hemen gördüm. Zira uygulama içindeki soruları anında cevaplayabiliyordum. Bir noktada uygulama benden sesini duyduğum kelimeleri hiragana alfabesi ile yazmamı istedi. Ben de telefonuma japonca klavyesi indireyim dedim. Japon klavyesini indirip etkinleştirdim ama birkaç tuş dışında değişen bir şey olmadı. Nerede hata yapıyorum falan diye düşünürken ekran klavyesine geçince çıkan özellikler karşısında şaşkınlık içinde kaldım.

Japonlar telefonda ve bilgisayarda klavye ile nasıl yazı yazıyorlar ?

Meğer japon klavyesi latin karakterleri ile yazılıyormuş. Mesela normal A harfine bastığınızda hiragana “a” あ sesini yazmış oluyorsunuz. こんにちは (merhaba-konniçiva) yazmak istediğinizde ko-n-ni-chi-ha yazıyorsunuz.

japon-klavyesi

Uzun zaman aklımı meşgul etmiş bu sorunun cevabının bu kadar basit oluşu çok hoşuma gitti.

Japonca klavye indir

Japonca klavyeyi siz de bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Yapmanız gereken bilgisayarınızın arama alanına dil yazmak ve çıkan seçeneklerden “bu cihaza bir dil ekleyin” sekmesine tıklamak.

japonca-klavye-indir

Daha sonra yine “Dil ekle” ve Japonca dillerini seçmek işlemi tamamlamak için yeterli. Japonca klavye bilgisayarınıza eklendi. japonca-klavye-indir-2

Şimdi sağ alt köşeden TUR üzerine tıklayarak klavye dilini Japonca olarak değiştirebilirsiniz.

japonca-klavye-indir-3

Eğer Japoncaya olan ilginiz yeni başlamışsa Hiragana nasıl öğrenilir başlıklı yazımı da şiddetle tavsiye ederim. Benim işimi çok kolaylaştıran yöntemleri ve çok sonrasında öğrenebildiğim tüm güzel ipuçlarını bu başlıkta sizlerle paylaşıyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere

Sayanoraaa

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s