Japonca Fiiller

Bugün sizlere Japoncada en çok kullanılan fiillerden ufak bir liste hazırladım. Eğer dil öğrenmek için yeterli zamanınız yok ve yapacağınız Japonya ziyareti öncesinde hızlı bir şekilde öğrenebileceğiniz bir şeyler arıyorsanız bu liste işinize yarayacaktır.

Japonca’nın İngilizce’ye olan uzaklığı sebebi ile Japonların İngilizce öğrenmesi oldukça zorlu olmaktadır. Japonya seyahatinizde turistik alanların dışına çıktığınızda iletişim konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Öğreneceğiniz az sayıdaki fiil ve kelime sizi bu sıkıntılardan kurtaracaktır. Unutmayın; karşınızdaki insanlar geri zekalı değiller. İletişim kurmak için gramer hakimiyetine ihtiyacınız yok. Uygun kelime ve fiilleri yan yana koymak yeterli olacaktır.

Japonca öğrenmeye yeni başlamış olan arkadaşlar yazma pratiklerini bu fiiller üzerinde yapabilirler. Dil öğrenmek konusunda yeni iseniz, kendinize bazı kurallar koymanızı tavsiye ederim. Mesela her gün 10 kelime öğrenmek gibi. Ya 10 kelime de nedir ben daha fazlasını da yaparım diyebilirsiniz. Ama her gün o 10 kelimeyi öğrenmeden yatağa girmeyin. Zaman su gibi akıp gidiyor ve siz üç buçuk ay sonra 1000 kelime öğrenmiş olacaksınız. Dil öğrenmenin tek şartı istikrardır. Bırakmayın, uzaklaşmayın, unutmayın!

En çok kullanılan 11 Japonca fiil

行きます (ikimasu) Gitmek

帰ります (karimasu) Dönmek (eve)

食べます (tabemasu) Yemek

します (şimasu) Yapmak

見ます (mimasu) Görmek

買います (kaimasu) Satın almak

待ちます (maçimasu) Beklemek

書きます (kakimasu) Yazmak

止まります (tomarimasu) Durmak

教えます (oşiemasu) Öğretmek

話します (hanaşimasu) Konuşmak

Bu filler Japonya’da geçirdiğiniz süre içerisinde en çok kullanacağınız fiillerdir. Bunları öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu fillerle birlikte kullanılmak üzere hazırladığım Japonca kelimeler yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Tabii ki bunlar kısa süreli yada süpriz ziyaretler için. Eğer Japonca öğrenmek istiyorsanız mutlaka Japonca öğrenmek için ipuçları başlıklı yazımı okumalı ve Japonca’nın temeli olan Hiragana alfabesi ile çalışmalarınıza başlamalısınız.

Eğer siz de benim gibi Japon kültürüne tutku derecesinde bir ilgi duymuyorsanız, yada işiniz için bunu öğrenmeye mecbur değilseniz hiç başlangıç yapmamanızı ve zamanınızı boşa harcamamanızı tavsiye ederim. Çünkü Japonca öğrenmek sizin için gerçek anlamda bir eziyet olabilir ve bıraktığınız andan kısa süre sonra öğrendiğiniz her şeyi de unutmuş olacaksınız.

Daha ileri seviye bir fiil öğrenmesi arıyorsanız, Fiil gruplarına da biraz yer verelim.

Japonca Fiil Grupları

Japonca’da fiiller iki düzenli ve bir düzensiz olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Düzenli fillerin gruplaşması bitişleri üzerinden olmaktadır. Bir haftalık bir çalışma ile temel fiilleri öğrenebilir ve ilk görüşte bunların hangi gruba ait olduklarını tahmin eder bir seviyeye gelebilirsiniz.

Japonca her ne kadar zor bir dil olsa da yapısal benzerlikleri sebebi ile Türkçe ile aynı dil ailesi içerisinde bulunmaktadır. Bu ana dili Türkçe olan bizler için bir avantaj olarak görülebilir. Ana dili İngilizce olanların yapısal farklılıklar sebebi ile Japonca öğrenmeleri çok daha zor olmaktadır.

Bir sonraki yazımda daha fazla fiile ve bu fiillerin gruplarına yer vermeyi planlıyorum. Siz de yorum yaparak, daha öncelikli gördüğünüz konuları belirtebilir ve blogumu geliştirmek konusunda bana yardım edebilirsiniz.

ではまた (devamata) Görüşmek üzere!

Reklamlar

Japonca Fiiller” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s